Meksyk zajmuje powierzchnię 2 milionów kilometrów kwadratowych i jest czternastym największym państwem na świecie. Pod względem liczby ludności jest jedenasty. Status narodowego – łącznie z hiszpańskim – mają tutaj 64 języki. Wspaniała kuchnia, ciekawa kultura, żywe kolory, gangi narkotykowe, problemy z państwem sąsiadującym od strony północnej – tego wszystkiego można dowiedzieć się o Meksyku z seriali. I jeszcze coś o kulturze Majów i meksykańskich Aztekach. To taka wiedza ogólna, którą postanowiliśmy rozbudować na miejscu.

Przygodę z Meksykiem rozpoczęliśmy w Cancún w stanie Quintana Roo. Wiele naszych rodaków tutaj zaczyna i kończy, bo Riwiera Majów słynie z przepięknych plaż. Cancún, Playa del Carmen, Tulum – to miasto znane z licznych hoteli, białego piasku na plażach i turkusowej wody.

Playa Cancuc

Muzeum podwodne

Rozgwiazdy

Pływanie i nurkowanie jest spoko, ale trzeba znać umiar. Jeździliśmy więc po Jukatanie budżetowym bolidem o śmiesznej nazwie, w którym nie wchodziła dwójka. Wymiary jak 126p, hałas jak B737. Wilgotność taka, że w upale bez jednej chmurki trzeba mieć włączone wycieraczki. W pięć sekund chłodzona szyba gromadzi krople jak w burzy.

Renault Kwid

Na Jukatanie jest sześć tysięcy Cenotes, odwiedziliśmy raptem kilka.

Cenote Oxmán

Cenote Tsukán

Cenote Sol y Luna

Zapędziliśmy się do Chichén Itzá – ruin prekolumbijskiego miasta Majów.

El Castillo

Świątynia Wojowników – grupa Tysiąca Kolumn

Grobowiec Kapłana

Z Riviera Maya na Jukatanie do stolicy Meksyku jest ponad 1600 kilometrów. Przelecieliśmy je tanimi liniami, by wysiąść w miejscu położonym na wysokości 2250 metrów i zupełnie innym klimacie. Mexico City to miasto fajnej architektury i wielu kolorów.
Palacio de Bellas Artes
Torre Latinoamericana
Kolorowy Meksyk
W stolicy odwiedziliśmy też Bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe – największe sanktuarium na świecie.
Bazylika Matki Bożej z Guadalupe
Leżące na północny wschód od miasta Meksyk stanowisko archeologiczne Teotihuacán obejrzeliśmy z kosza balonu (latanie dronem w Meksyku to nie jest dobry pomysł dla gringo).
Balony nad Teotihuacán
Piramida Słońca
Lot balonem nad ruinami

Czaski i oswajanie śmierci

W kulturze meksykańskiej śmierć jest stale obecna i w pewnym sensie oswajana. Święto Dia de Los Muertos rozpoczyna się 31 października i trwa trzy dni. Kolorowe czaszki są jednak stale obecne i do kupienia przez cały rok.
Czaszki w Chichén Itzá
Kolorowy Meksyk

Jedzenie w Meksyku

Kuchnia Meksyku łączy tradycje Indian i konkwistadorów, a w jej skład wchodzą głównie kukurydza, rośliny strączkowe (fasola!) i papryka w niezliczonych odmianach. Meksyk to państwo witaminy T – tacos, tortas, tamales oraz tostadas. Warto zwrócić uwagę, że tequilla także jest na literę T.

Kuchnia Meksyku Jedzenie w Meksyku Jedzenie w Meksyku Tacos Jedzenie w Meksyku Krewetki w Meksyku Guacamole Jedzenie w Meksyku Kuchnia Meksyku Kuchnia Meksyku Kuchnia Meksyku Kuchnia MeksykuKuchnia Meksyku


Czytaj także o Meksyku: Meksyk na własną rękę
Półwysep Jukatan: Cenotes, zwiedzanie Chichén Itzá, plaże i nurkowanie w Meksyku
Stolica i okolice: Mexico City – stolica Meksyku, Lot balonem nad Teotihuacán, Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe
oraz latanie dronem w Meksyku


Podziel się ze znajomymi:
 •  
 • 49
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 8:57 pm 3 września 2021
  Hania
  Author

  Może w przyszłym roku. Kolory wspaniałe

 • Dodaj komentarz