Poniższe dwa zdjęcia zrobiłem z tego samego miejsca – tarasu widokowego Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie. Pierwsze w końcówce kwietnia 2014 roku, drugie w listopadzie 2016. Minęło dwa i pół roku. Znajdź kilka różnic.

Widok z Burj Khalifa

Cień wielkiej wieży poniżej kładzie się na budowie wieżowca, którego dwa lata temu nie było. Tego obok też nie. I tego po lewej. Zniknął parking po prawej, coś tam teraz budują. Zmienił się układ dróg nad wjazdem do Dubai Mall – największego na świecie centrum handlowego w ciągłej rozbudowie. Po drugiej stronie Sheikh Zayed Road zniknęły dwa kwartały mieszkaniowe – widać, że będą tam coś budować. I tak dalej…

Widok z Burj Khalifa

Widoczność w każdym kierunku jest dość ograniczona – wilgotność i piasek nie pomagają. Z wysokich pięter drapaczy chmur, pokładu samolotu obsługiwanego przez lotniska Dubaju, czy pokładu helikoptera nad miastem widać jednak, że wszędzie dzieje się coś nowego.

Miasta nad rzekami mają swój urok. Dubaj nie ma rzeki, bo to miasto na pustyni. Ale zatoka Dubai Creek wcinała się w ląd, oddzielając historyczne dzielnice Deira i Bur Dubai. Postanowiono zatokę wydłużyć. W ciągu kilku ostatnich lat pobudowano mosty i kładki, wykopano rów, który właśnie zalano wodą i mają coś w rodzaju rzeki, okalającej kawał Dubaju. Na jej brzegu buduje się centra handlowe, hotele i ekskluzywne osiedla mieszkaniowe. Za 580 milionów dirhamów (podobna kwota w PLN) wybudowano most z ośmioma pasami ruchu w każdą ze stron na Sheikh Zayed Road. Za kolejne 384 milionów dobudowano kilka mostów i skrzyżowań, a 802 miliony dirhamów pozwoliły wybudować kanał aż do basenu Zatoki Perskiej. Kilka dni temu przecięto wstęgi i Dubaj to teraz miasto nad czymś jak rzeka.

Dubai Marina

Wysoka na 829 metry wysokości Burj Khalifa najpewniej w 2018 przestanie być najwyższym budynkiem na świecie. W Dżduddzie planowane jest zakończenie budowy wieżowca o wysokości ponad 1000 metrów. W Dubaju jednak właśnie rozpoczęto budowę czegoś zapewne jeszcze wyższego. Nie ujawniono planowanej wysokości, ograniczając się do komunikatu, że nowa wieża będzie wyższa od obecnego rekordu.

Burj Khalifa by night

Dubaj się zmienia z miesiąca na miesiąc. Gdzie okiem sięgnąć trwają przygotowania pod nowe inwestycje. Do wystawy światowej Expo 2020, która odbędzie się właśnie w Dubaju, wiele się tu jeszcze pozmienia.

Dubai Marina

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz