525 (pięćset dwadzieścia pięć) milionów dolarów kosztowało emirat licencja na posługiwanie się nazwą francuskiego muzeum przez najbliższe 30 lat. Kolejne 750 (siedemset pięćdziesiąt) milionów, to cena wypożyczenia dzieł i eksperckiej pomocy francuskich muzealników. Budowa gmachu muzeum na sztucznej wyspie też coś musiała kosztować.

Muzeum Luwr, Abu Dhabi

Luwr, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Luwr, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Muzeum, które zaprojektował Jean Nouvel, to 23 galerie w pawilonach rozdzielanych kanałami i wnękami z wodą. Centralną część gmachu przykrywa kopuła o średnicy 180 metrów. Sklepienie, choć ażurowe, składa się z dziewięciu warstw i waży więcej niż wieża Eiffla, jakieś 75 tysięcy ton.
Luwr w Abu Zabi

Luwr w Abu Zabi

Muzeum Luwr, Abu Dhabi

W muzeum prezentowane są zbiory sztuki od czasów starożytnych do współczesnych. Eksponaty związane z wielkimi religiami – judaizmem, chrześcijaństwem, islamem, buddyzmem, taoizmem. Obrazy takich twórców, jak Pablo Picasso, Édouard Manet, Paul Cézanne, Claude Monet, czy Vincent Van Gogh.
Oprócz ekspozycji stałej, Luwr w Abu Zabi gościł będzie każdego roku cztery wystawy czasowe.
Luwr Muzeum Luwr, Abu Dhabiw Abu Zabi

Luwr, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Luwr Abu Zabi

Luwr Abu Zabi

Tancerki, Edgar Degas, Luwr Abu Zabi

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:39 am 18 lutego 2018
  Ewelina
  Author

  A jaki dojazd z Dubaju do Abu Dhabi? Póki co z Polski samoloty latają do Dubaju, a jak się dostać do Abu Dhabi stamtąd?

 • Harvey Specter
  Posted at 8:14 pm 18 lutego 2018
  szewo
  Author

  Masz kilka opcji. Przede wszystkim nie jest tak, że nie latają. Emirates z Warszawy zapewnia transfer do Abu Dhabi. Na lotnisku w Dubaju, przesiadasz się do komfortowego autokaru linii Emirates i dalsza podróż odbywa się w ten sposób.
  Inna opcja to autobusy regularnie kursujące między Dubajem a Abu Dhabi. Można także taksówką, jest co prawda drożej, ale niektóre taksówki zabierają 6-7 osób, więc w taki sposób jest często wygodniej i przede wszystkim szybciej. Co ciekawe taksówka z Dubaju może wieźć pasażerów tylko do Abu Dhabi. Przywieźć musi taksówka z Abu Dhabi (licencja nie pozwalają wozić pasażerów z innych miast, niż to, w której jest wydana). Taksówki w Abu Dhabi są troszeczkę tańsze.

 • Harvey Specter
  Posted at 11:37 am 27 maja 2018
  Natalia w Lublinie
  Author

  Luwr w Abu Dhabi to architektoniczna perła, choć zbiory oczywiście odbiegają od tego, co jest w Paryżu. Warto odwiedzić to muzeum!

 • Dodaj komentarz