W islandzkich sklepach wodę kupują tylko Polacy. Ponieważ we love plastic. Zimna kranówka należy do najczystszych na świecie i jest wszędzie dostępna za friko. Rejkjawik zasilany jest głównie przez lodowiec Langjökull, drugi największy na wyspie. Grubość pokrywy lodowej ma nawet pół kilometra. Wjechaliśmy na niego maszyną z napędem 8x8m, a potem zeszliśmy kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię, bo kopanie chodników w lodowcach, to taka miejscowa atrakcja. Trzeba korzystać, bo za sześćdziesiąt lat na Islandii lodowców już nie będzie, a woda w morzach i oceanach podniesie się tylko dzięki tym z wyspy o jeden centymetr. Niby niedużo, ale Islandia to pikuś. Gdy się stopią inne lądolody, jak Grenlandia czy Antarktyda, to wody przybędzie o 70 metrów. Pani przewodnik radziła, żeby chodzić na wybory i mądrze głosować.
Lodowiec Langjökull
Lodowiec Langjökull

Wykopany przez człowieka tunel w lodowcu Langjökull jest ponoć najdłuższy na Islandii. Kilkadziesiąt metrów pod płaszczem lodu można obserwować jak wielkie ciśnienie wytwarza masa lodowa. Nowe chodniki mają wymiary 3×3 metry. Po dziewięciu miesiącach lodowiec je kompresuje do mniej więcej 2×2 metra. Starszych, nieposzerzanych na bieżąco chodników się nie używa – odnoga, którą wykopano półtora roku temu ma obecnie mniej niż metr wysokości.
Lodowiec Langjökull

Jaskinia lodowa

Na Islandii zimą zobacz także, jak lata się dronem na Islandii, islandzki Złoty Krąg zimą, czarną plażę Reynisfjara, wodospady Islandii, wrak samolotu C-117, na zorzę polarną, na lodowiec Langjökull i Rejkjawik zimą.

Slide 1
Islandia zimą

W wielu najbardziej obleganych przez turystów miejscach obowiązuje zakaz latania dronem. Wyspa obfituje jednak we wspaniałe krajobrazy, na które warto spojrzeć z innej perspektywy.

Czytaj więcej: latanie dronem na Islandii

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Obowiązkowa trasa dla każdego odwiedzającego wyspę oraz najbardziej znane atrakcje wyspy – Park Narodowy Þingvellir, pole geotermalne Geysir, potężny wodospad Gullfoss i krater Kerið.

Czytaj więcej: Złoty Krąg zimą

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Niedaleko Vík í Mýrdal – najbardziej na południe wysuniętej wioski Islandii – znajduje się czarna plaża Reynisfjara z formacjami bazaltowych kolumn.

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Na Islandii istnieje 918 wodospadów, z czego 28 ma wysokość co najmniej 50 metrów, a 11 przekracza 100 metrów.

Czytaj więcej: wodospady na Islandii

Slide 1 – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

21 listopada 2973 roku w amerykańskim samolocie C-117 (Douglas DC-3), wykonującym rutynową misję nad Islandią, padają silniki. Porucznik Gregory Fletcher ląduje na czarnej plaży ratując załogę i pasażerów.

Czytaj więcej: wrak samolotu Dakota C-117

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Najpierw powoli, jakby się tej jonosferze nie chciało. Gdy w termosie skończyła się ciepła herbata, niebo naprawdę szalało.

Czytaj więcej: zorza polarna

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Rejkjawik zasilany jest w wodę głównie przez lodowiec Langjökull, drugi największy na wyspie. Grubość pokrywy lodowej ma nawet pół kilometra.

Czytaj więcej: Lodowiec Langjökull

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Biorąc pod uwagę, co do zaoferowania turystom ma Islandia, Rejkjawik wydaje się być miejscem najmniej interesującym. Kolorowe domki, kameralne uliczki.

Czytaj więcej: Rejkjawik zimą

previous arrow
next arrow

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz