YouTube
Film
Dronem nad Islandią
Zapierające dech w piersiach krajobrazy wyspy filmowane z perspektywy lotu ptaka.Zapierające dech w piersiach krajobrazy wyspy filmowane z perspektywy lotu ptaka.
Image is not available
OdtwórzPlay

Aby amatorsko wykonywać loty dronem na Islandii nie są wymagane w większości przypadków jakieś szczególne zezwolenia ani ubezpieczenie. Dopuszczalne są loty w zasięgu wzroku do maksymalnej wysokości 120 metrów. Należy zachować odległość od zabudowań – bez zgody właścicieli nie latamy bliżej budynków niż 50 metrów w obszarze miast i 150 metrów na innych terenach. Nie wolno wykonywać lotów bliżej niż 2 kilometry do międzynarodowych portów lotniczych i półtora kilometra od innych lotnisk. W warunkach islandzkich należy być szczególnie ostrożnym, bo pokryty żwirem kawał terenu może się okazać właśnie lotniskiem – jak w pobliżu lodowca Langjökull. Warto także pamiętać, że lotnisko w Rejkjawiku znajduje się w samym centrum miasta, kilkaset metrów zaledwie od kościoła Hallgrímskirkja.

Latanie dronem na Islandii

Nie wolno latać nad parkami narodowymi i terenem 114 innych obszarów. Można jednak występować o stosowne zgody, które – jak głosi internet – dość łatwo uzyskać. W miejscach popularnych wśród turystów – jak na przykład wodospady – znajdują się wyraźne zakazy korzystania z dronów. Tabliczki no drones mogłyby sfrustrować każdego przemierzającego wyspę z dronem w plecaku.
Dron na Islandii Zakaz latania dronem na Islandii Zakaz latania dronem na Islandii Dron na Islandii Dron na Islandii

Islandia obfituje jednak w tak wiele wspaniałych miejsc i krajobrazów, że miejsc do fotografowania z góry nie brakuje także poza najczęściej uczęszczanym przez turystów szlakiem.

Pamiętać należy, że w warunkach silnego wiatru operowanie dronem jest pewnym wyzwaniem. Stawiające stały opór podmuchom silniki zużywają znacznie więcej prądu, więc czas lotu na pojedynczej baterii ulega znacznemu skróceniu. Nigdy, powtórzmy to – nigdy, nie należy latać na zawietrznej. Powrót do operatora pod silny wiatr może okazać się niemożliwy. Podobnie latając wzdłuż zbocza warto mieć na uwadze, że wiatr nad wzniesieniem może być bardzo silny i lepiej, aby spowodował dryf drona w stronę operatora niż na drugą stronę góry, gdzie utracimy nad nim kontrolę.
Islandia z drona

Na wulkanicznych powierzchniach, gdy podłoże zawiera sporo metali, a pole magnetyczne ulega różnego rodzaju zakłóceniom – przed każdym lotem warto wykalibrować kompas.
Islandia z drona

Na Islandii zimą zobacz także, jak lata się dronem na Islandii, islandzki Złoty Krąg zimą, czarną plażę Reynisfjara, wodospady Islandii, wrak samolotu C-117, na zorzę polarną, na lodowiec Langjökull i Rejkjawik zimą.

Slide 1
Islandia zimą

W wielu najbardziej obleganych przez turystów miejscach obowiązuje zakaz latania dronem. Wyspa obfituje jednak we wspaniałe krajobrazy, na które warto spojrzeć z innej perspektywy.

Slide 1 - kopiuj
Islandia zimą

Obowiązkowa trasa dla każdego odwiedzającego wyspę oraz najbardziej znane atrakcje wyspy - Park Narodowy Þingvellir, pole geotermalne Geysir, potężny wodospad Gullfoss i krater Kerið.

Czytaj więcej: Złoty Krąg zimą

Slide 1 - kopiuj
Islandia zimą

Niedaleko Vík í Mýrdal - najbardziej na południe wysuniętej wioski Islandii - znajduje się czarna plaża Reynisfjara z formacjami bazaltowych kolumn.

Slide 1 - kopiuj
Islandia zimą

Na Islandii istnieje 918 wodospadów, z czego 28 ma wysokość co najmniej 50 metrów, a 11 przekracza 100 metrów.

Czytaj więcej: wodospady na Islandii

Slide 1 - kopiuj - kopiuj
Islandia zimą

21 listopada 2973 roku w amerykańskim samolocie C-117 (Douglas DC-3), wykonującym rutynową misję nad Islandią, padają silniki. Porucznik Gregory Fletcher ląduje na czarnej plaży ratując załogę i pasażerów.

Slide 1 - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Islandia zimą

Najpierw powoli, jakby się tej jonosferze nie chciało. Gdy w termosie skończyła się ciepła herbata, niebo naprawdę szalało.

Czytaj więcej: zorza polarna

Slide 1 - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Islandia zimą

Rejkjawik zasilany jest w wodę głównie przez lodowiec Langjökull, drugi największy na wyspie. Grubość pokrywy lodowej ma nawet pół kilometra.

Czytaj więcej: Lodowiec Langjökull

Slide 1 - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Islandia zimą

Biorąc pod uwagę, co do zaoferowania turystom ma Islandia, Rejkjawik wydaje się być miejscem najmniej interesującym. Kolorowe domki, kameralne uliczki.

Czytaj więcej: Rejkjawik zimą

previous arrow
next arrow
Podziel się ze znajomymi:
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz