Aby amatorsko wykonywać loty dronem na Islandii nie są wymagane w większości przypadków jakieś szczególne zezwolenia ani ubezpieczenie. Dopuszczalne są loty w zasięgu wzroku do maksymalnej wysokości 120 metrów. Należy zachować odległość od zabudowań – bez zgody właścicieli nie latamy bliżej budynków niż 50 metrów w obszarze miast i 150 metrów na innych terenach. Nie wolno wykonywać lotów bliżej niż 2 kilometry do międzynarodowych portów lotniczych i półtora kilometra od innych lotnisk. W warunkach islandzkich należy być szczególnie ostrożnym, bo pokryty żwirem kawał terenu może się okazać właśnie lotniskiem – jak w pobliżu lodowca Langjökull. Warto także pamiętać, że lotnisko w Rejkjawiku znajduje się w samym centrum miasta, kilkaset metrów zaledwie od kościoła Hallgrímskirkja.
Latanie dronem na Islandii
Nie wolno latać nad parkami narodowymi i terenem 114 innych obszarów. Można jednak występować o stosowne zgody, które – jak głosi internet – dość łatwo uzyskać. W miejscach popularnych wśród turystów – jak na przykład wodospady – znajdują się wyraźne zakazy korzystania z dronów. Tabliczki no drones mogłyby sfrustrować każdego przemierzającego wyspę z dronem w plecaku.
Islandia obfituje jednak w tak wiele wspaniałych miejsc i krajobrazów, że miejsc do fotografowania z góry nie brakuje także poza najczęściej uczęszczanym przez turystów szlakiem.
Pamiętać należy, że w warunkach silnego wiatru operowanie dronem jest pewnym wyzwaniem. Stawiające stały opór podmuchom silniki zużywają znacznie więcej prądu, więc czas lotu na pojedynczej baterii ulega znacznemu skróceniu. Nigdy, powtórzmy to – nigdy, nie należy latać na zawietrznej. Powrót do operatora pod silny wiatr może okazać się niemożliwy. Podobnie latając wzdłuż zbocza warto mieć na uwadze, że wiatr nad wzniesieniem może być bardzo silny i lepiej, aby spowodował dryf drona w stronę operatora niż na drugą stronę góry, gdzie utracimy nad nim kontrolę.
Na wulkanicznych powierzchniach, gdy podłoże zawiera sporo metali, a pole magnetyczne ulega różnego rodzaju zakłóceniom – przed każdym lotem warto wykalibrować kompas.
Na Islandii zimą zobacz także, jak lata się dronem na Islandii, islandzki Złoty Krąg zimą, czarną plażę Reynisfjara, wodospady Islandii, wrak samolotu C-117, na zorzę polarną, na lodowiec Langjökull i Rejkjawik zimą.