Biorąc pod uwagę, co do zaoferowania turystom ma Islandia, Rejkjawik wydaje się być miejscem najmniej interesującym. Kolorowe domki, kameralne uliczki. Nawet lotnisko międzynarodowe znajduje się 50 kilometrów na zachód od stolicy w Keflaviku. Choć w samym centrum stolicy także jest port lotniczy, obsługujący ruch lokalny z aż trzema drogami startowymi.
Rejkjawik zimą
Rejkjawik zimą
Ulice w Rejkjawiku

Lotnisko w Rejkjawiku

Miasto można obejść w ciągu jednego dnia, choć szczególnie cenione jest życie nocne.
Islandczyków jest mniej więcej tylu, ilu mieszkańców ma Bydgoszcz. Gdy szukasz dla siebie pary i masz jakieś preferencje dotyczące płci, to odpada mniej więcej połowa ludności. Dołożysz wymagania dotyczące wieku i zostaje ci kilka, no może kilkanaście tysięcy potencjalnych partnerów. Dalej już nie ma co specjalnie wybrzydzać, bo dodatkowe kryteria, jak kolor oczu, czy poczucie humoru łącznie spełniać może już tylko jedna osoba lub dwie. W dodatku może to być jakaś dalsza kuzynka lub wujek. Aby wykluczyć “przypadkowe kazirodztwo” – bo tak to tutaj nazywają – aplikacje randkowe ostrzegają o zbyt bliskim pokrewieństwie.

W panoramie miasta dominuje strzelista betonowa bryła protestanckiego kościoła Hallgrímskirkja z wieżą o wysokości 74.5 metra.
Hallgrímskirkja
Hallgrímskirkja

Jak każda stolica, Rejkjawik jest siedzibą wielu muzeów i instytucji kulturalnych. Muzeum Narodowe, Muzeum Morza, Teatr Narodowy, ale także dość unikalne Hið Íslenzka Reðasafn, czyli Islandzkie Muzeum Penisów. W tym ostatnim ekspozycja jest bardzo bogata, ale pamiątki dość drogie. Makaron także.
Muzeum fallusów

Na Islandii zimą zobacz także, jak lata się dronem na Islandii, islandzki Złoty Krąg zimą, czarną plażę Reynisfjara, wodospady Islandii, wrak samolotu C-117, na zorzę polarną, na lodowiec Langjökull i Rejkjawik zimą.

Slide 1
Islandia zimą

W wielu najbardziej obleganych przez turystów miejscach obowiązuje zakaz latania dronem. Wyspa obfituje jednak we wspaniałe krajobrazy, na które warto spojrzeć z innej perspektywy.

Czytaj więcej: latanie dronem na Islandii

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Obowiązkowa trasa dla każdego odwiedzającego wyspę oraz najbardziej znane atrakcje wyspy – Park Narodowy Þingvellir, pole geotermalne Geysir, potężny wodospad Gullfoss i krater Kerið.

Czytaj więcej: Złoty Krąg zimą

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Niedaleko Vík í Mýrdal – najbardziej na południe wysuniętej wioski Islandii – znajduje się czarna plaża Reynisfjara z formacjami bazaltowych kolumn.

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Na Islandii istnieje 918 wodospadów, z czego 28 ma wysokość co najmniej 50 metrów, a 11 przekracza 100 metrów.

Czytaj więcej: wodospady na Islandii

Slide 1 – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

21 listopada 2973 roku w amerykańskim samolocie C-117 (Douglas DC-3), wykonującym rutynową misję nad Islandią, padają silniki. Porucznik Gregory Fletcher ląduje na czarnej plaży ratując załogę i pasażerów.

Czytaj więcej: wrak samolotu Dakota C-117

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Najpierw powoli, jakby się tej jonosferze nie chciało. Gdy w termosie skończyła się ciepła herbata, niebo naprawdę szalało.

Czytaj więcej: zorza polarna

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Rejkjawik zasilany jest w wodę głównie przez lodowiec Langjökull, drugi największy na wyspie. Grubość pokrywy lodowej ma nawet pół kilometra.

Czytaj więcej: Lodowiec Langjökull

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Biorąc pod uwagę, co do zaoferowania turystom ma Islandia, Rejkjawik wydaje się być miejscem najmniej interesującym. Kolorowe domki, kameralne uliczki.

Czytaj więcej: Rejkjawik zimą

previous arrow
next arrow

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz