Literatura podróżnicza podaje, że na Islandii istnieje 918 wodospadów, z czego 28 ma wysokość co najmniej 50 metrów, a 11 przekracza 100 metrów. Rzeki na wyspie mają dość krótki przebieg, przez co charakteryzują się dużymi spadkami. Nawet na dość równinnych terenach zaskoczyć może wartki nurt rzeki.

Mająca swoje źródła na lodowcu Eiríksjökull rzeka Hvítá w regionie Vesturland tworzy kilka wspaniałych kaskad. Barnafoss to kilkustopniowy wodospad o wysokości 9 metrów. Nie co poniżej do rzeki uchodzi grupa wodospadów Hraunfossar.


Hraunfossar

Hraunfossar
Hraunfossar

Wysoki na 60 metrów wodospad Seljalandsfoss ma maksymalną szerokość 15 metrów. Za jego kaskadą kryje się jaskinia, do której prowadzi ścieżka, z której zimą raczej nikt nie korzysta. Po chwili spędzonej w odległości kilkudziesięciu metrów od spadającej wody człowiek jest mokry. W warunkach zimowych po kolejnych kilku minutach ubranie pokrywa skorupa lodu.
Wodospad Seljalandsfoss
Seljalandsfoss
Wodospad Seljalandsfoss

Wodospad Skógafoss znajdueje się w końcowym biegu rzeki Skógá, której źródłami są lodowiec Eyjafjallajökull oraz zachodnia część lodowca Mýrdalsjökull. Woda spada z wysokości 62 metrów. Ujęcia z tego miejsca można zobaczyć w piątym sezonie serialu Wikingowie oraz w filmie Thor: Mroczny Świat.
Skógafoss
Skógafoss

Na Islandii zimą zobacz także, jak lata się dronem na Islandii, islandzki Złoty Krąg zimą, czarną plażę Reynisfjara, wodospady Islandii, wrak samolotu C-117, na zorzę polarną, na lodowiec Langjökull i Rejkjawik zimą.

Slide 1
Islandia zimą

W wielu najbardziej obleganych przez turystów miejscach obowiązuje zakaz latania dronem. Wyspa obfituje jednak we wspaniałe krajobrazy, na które warto spojrzeć z innej perspektywy.

Czytaj więcej: latanie dronem na Islandii

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Obowiązkowa trasa dla każdego odwiedzającego wyspę oraz najbardziej znane atrakcje wyspy – Park Narodowy Þingvellir, pole geotermalne Geysir, potężny wodospad Gullfoss i krater Kerið.

Czytaj więcej: Złoty Krąg zimą

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Niedaleko Vík í Mýrdal – najbardziej na południe wysuniętej wioski Islandii – znajduje się czarna plaża Reynisfjara z formacjami bazaltowych kolumn.

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Na Islandii istnieje 918 wodospadów, z czego 28 ma wysokość co najmniej 50 metrów, a 11 przekracza 100 metrów.

Czytaj więcej: wodospady na Islandii

Slide 1 – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

21 listopada 2973 roku w amerykańskim samolocie C-117 (Douglas DC-3), wykonującym rutynową misję nad Islandią, padają silniki. Porucznik Gregory Fletcher ląduje na czarnej plaży ratując załogę i pasażerów.

Czytaj więcej: wrak samolotu Dakota C-117

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Najpierw powoli, jakby się tej jonosferze nie chciało. Gdy w termosie skończyła się ciepła herbata, niebo naprawdę szalało.

Czytaj więcej: zorza polarna

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Rejkjawik zasilany jest w wodę głównie przez lodowiec Langjökull, drugi największy na wyspie. Grubość pokrywy lodowej ma nawet pół kilometra.

Czytaj więcej: Lodowiec Langjökull

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Biorąc pod uwagę, co do zaoferowania turystom ma Islandia, Rejkjawik wydaje się być miejscem najmniej interesującym. Kolorowe domki, kameralne uliczki.

Czytaj więcej: Rejkjawik zimą

previous arrow
next arrow

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz