Złoty Krąg – Golden Circle – to obowiązkowa i niezwykle popularna trasa widokowa zachodniej części Islandii. Ruszając z Rejkjawiku pokonamy około trzysta kilometrów i odwiedzimy kilka najbardziej znanych atrakcji wyspy – Park Narodowy Þingvellir, pole geotermalne Geysir, potężny wodospad Gullfoss i krater Kerið.

Oprócz obowiązkowych miejscówek warto się także zatrzymać w innych miejscach na Złotym Kręgu. Tuż za stolicą wjeżdżamy w góry.
Islandia, Złoty Krąg
Islandia, Złoty Krąg
Islandia, Złoty Krąg

Park Narodowy Þingvellir leży na styku płyt tektonicznych – to tutaj Europa i Ameryka oddalają się od siebie w tempie do 18 milimetrów rocznie, co można obserować w istniejących tutaj szczelinach. Þingvellir to niezwykle ważne miejsce dla Islandczyków – w 930 roku zebrał się tutaj pierwszy na świecie i istniejący do dzisiaj parlament Althing. Obradowano pod gołym niebem, budując islandzki parlamentaryzm w czasach, gdy u nas nie było jeszcze koleżki Mieszka.
Þingvellir
Þingvellir
Park Narodowy Þingvellir
Park Narodowy Þingvellir

Park Narodowy Þingvellir

Dalej na wschód dojeżdżamy do wodospadu Gullfoss, który składa się z dwóch kaskad – pierwszej wysokiej na 11 metrów i drugiej o wysokości 21 metrów. Każdej sukundy przez Gullfoss przelewa się od 80 do 400 metrów sześciennych wody.
W latach dwudziestych XX wieku planowano demolkę tego terenu poprzez postawienie tutaj potężnej hydroelektrowni. Właściciel terenu, niejaki Tómas Tómasson, ale deweloperzy dogadali się bezpośrednio z władzami. Było wiele protestów, a córka Tómasa demonstracyjnie udała się do stolicy boso, grożąc zamachem na własne życie. Mają tutaj jej pomnik, choć historia o jej skutecznej walki jest delikatnie podkręcona. Inwestorom zwyczajnie zabrakło funduszy, teren został szczęśliwie uratowany.
Islandia, Gullfoss
Gullfoss
Islandia, Gullfoss
Wodospad Gullfoss
Wodospad Gullfoss
Wodospad Gullfoss
Wodospad Gullfoss

Gdy płynąca pod ziemią woda styka się z gorącą lawą, następuje jej gwałtowne wrzenie. W warunkach wysokiego ciśnienia szuka możliwego ujścia i tak powstają gejzery. Geysir należy do najbardziej znanych na Islandii. Zdarzały mu się wytryski wody i pary na wysokość nawet 120 metrów, ale bywa nieco kapryśny. Podczas naszego pobytu był uśpiony. Regularnie co 5-10 minut strzelał za to sąsiedni gejzer Strokkur, dość solidnie mocząc obserwatorów, którzy mimo wielu ostrzeżeń i tak decydowali się czekać na widowisko od strony zawietrzenej.
Geysir, Islandia

Jadąc przez Islandię raz po raz widać unoszące się obłoki pary. Gejzerów i gorących źródeł nie trzeba szczególnie szukać, a wraz ze zbliżającym się obłokiem pary w nos często uderza siarkowy zapach zgniłych jaj. Widok jakiejś stodoły w górach, przy której bulgocze jacuzzi to norma.
Złoty Krąg
Złoty Krąg
Złoty Krąg

Podobnie ładnych widoków także nie trzeba szukać. Zatrzymując samochód także zdala od najpopularniejszych atrakcji, także natkniemy się na piękne widoki.

Islandia, Złoty Krąg
Złoty Krąg

Jezioro wulkaniczne wewnątrz krateru Kerið (Kerith lub Kerid) ma długość 270 i szerokość 170 metrów. Björk kiedyś zaśpiewała koncert pływając na tratwie wewnątrz tego wulkanu, ale nam trudno to sobie wyobrazić. Słychać tylko huk wiatru.
Krater Kerið
Krater Kerið

Drogi Islandii pełne są niespodzianek. Jak na przykład nie pilnowana przez nikogo rozległa suszarnia ryb. Robimy zdjęcie i uciekamy – ten zapach jest trudny do wytrzymania.
Suszarnia ryb na Islandii
Suszarnia ryb na Islandii
Suszarnia ryb na Islandii

Na Islandii zimą zobacz także, jak lata się dronem na Islandii, islandzki Złoty Krąg zimą, czarną plażę Reynisfjara, wodospady Islandii, wrak samolotu C-117, na zorzę polarną, na lodowiec Langjökull i Rejkjawik zimą.

Slide 1
Islandia zimą

W wielu najbardziej obleganych przez turystów miejscach obowiązuje zakaz latania dronem. Wyspa obfituje jednak we wspaniałe krajobrazy, na które warto spojrzeć z innej perspektywy.

Czytaj więcej: latanie dronem na Islandii

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Obowiązkowa trasa dla każdego odwiedzającego wyspę oraz najbardziej znane atrakcje wyspy – Park Narodowy Þingvellir, pole geotermalne Geysir, potężny wodospad Gullfoss i krater Kerið.

Czytaj więcej: Złoty Krąg zimą

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Niedaleko Vík í Mýrdal – najbardziej na południe wysuniętej wioski Islandii – znajduje się czarna plaża Reynisfjara z formacjami bazaltowych kolumn.

Slide 1 – kopiuj
Islandia zimą

Na Islandii istnieje 918 wodospadów, z czego 28 ma wysokość co najmniej 50 metrów, a 11 przekracza 100 metrów.

Czytaj więcej: wodospady na Islandii

Slide 1 – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

21 listopada 2973 roku w amerykańskim samolocie C-117 (Douglas DC-3), wykonującym rutynową misję nad Islandią, padają silniki. Porucznik Gregory Fletcher ląduje na czarnej plaży ratując załogę i pasażerów.

Czytaj więcej: wrak samolotu Dakota C-117

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Najpierw powoli, jakby się tej jonosferze nie chciało. Gdy w termosie skończyła się ciepła herbata, niebo naprawdę szalało.

Czytaj więcej: zorza polarna

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Rejkjawik zasilany jest w wodę głównie przez lodowiec Langjökull, drugi największy na wyspie. Grubość pokrywy lodowej ma nawet pół kilometra.

Czytaj więcej: Lodowiec Langjökull

Slide 1 – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj – kopiuj
Islandia zimą

Biorąc pod uwagę, co do zaoferowania turystom ma Islandia, Rejkjawik wydaje się być miejscem najmniej interesującym. Kolorowe domki, kameralne uliczki.

Czytaj więcej: Rejkjawik zimą

previous arrow
next arrow

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz