525 (pięćset dwadzieścia pięć) milionów dolarów kosztowało emirat licencja na posługiwanie się nazwą francuskiego muzeum przez najbliższe 30 lat. Kolejne 750 (siedemset pięćdziesiąt) milionów, to cena wypożyczenia dzieł i eksperckiej pomocy francuskich muzealników. Budowa gmachu muzeum na sztucznej wyspie też coś musiała kosztować.
Muzeum, które zaprojektował Jean Nouvel, to 23 galerie w pawilonach rozdzielanych kanałami i wnękami z wodą. Centralną część gmachu przykrywa kopuła o średnicy 180 metrów. Sklepienie, choć ażurowe, składa się z dziewięciu warstw i waży więcej niż wieża Eiffla, jakieś 75 tysięcy ton.
W muzeum prezentowane są zbiory sztuki od czasów starożytnych do współczesnych. Eksponaty związane z wielkimi religiami – judaizmem, chrześcijaństwem, islamem, buddyzmem, taoizmem. Obrazy takich twórców, jak Pablo Picasso, Édouard Manet, Paul Cézanne, Claude Monet, czy Vincent Van Gogh.
Oprócz ekspozycji stałej, Luwr w Abu Zabi gościł będzie każdego roku cztery wystawy czasowe.
3 komentarze
A jaki dojazd z Dubaju do Abu Dhabi? Póki co z Polski samoloty latają do Dubaju, a jak się dostać do Abu Dhabi stamtąd?
Masz kilka opcji. Przede wszystkim nie jest tak, że nie latają. Emirates z Warszawy zapewnia transfer do Abu Dhabi. Na lotnisku w Dubaju, przesiadasz się do komfortowego autokaru linii Emirates i dalsza podróż odbywa się w ten sposób.
Inna opcja to autobusy regularnie kursujące między Dubajem a Abu Dhabi. Można także taksówką, jest co prawda drożej, ale niektóre taksówki zabierają 6-7 osób, więc w taki sposób jest często wygodniej i przede wszystkim szybciej. Co ciekawe taksówka z Dubaju może wieźć pasażerów tylko do Abu Dhabi. Przywieźć musi taksówka z Abu Dhabi (licencja nie pozwalają wozić pasażerów z innych miast, niż to, w której jest wydana). Taksówki w Abu Dhabi są troszeczkę tańsze.
Luwr w Abu Dhabi to architektoniczna perła, choć zbiory oczywiście odbiegają od tego, co jest w Paryżu. Warto odwiedzić to muzeum!