Śmigło

Śmigła mogą się różnić między sobą liczbą łopat, materiałem wykonania, kierunkiem obrotu i zastosowaniem. Do podstawowych parametrów śmigieł należą średnica i skok, wyrażane w calach (1 cal= 25,4 mm). W przypadku koła z parzystą liczbą łopat, średnicę możemy zmierzyć jako odległość najdalej oddalonych od siebie punktów przeciwległych łopat. Uniwersalne podejście polega na zmierzeniu średnicy koła rysowanego przez obracające się śmigło. Aby zrozumieć czym jest skok, pomyślmy o śmigle wkręcającym się w powietrze, jak o śrubie wkręcanej w nakrętkę. Każdy obrót śruby powoduje jej przesunięcie o odległość między kolejnymi zwojami gwintu. Skok to droga, jaką przebywa śmigło podczas jednego pełnego obrotu.

Drony dla praktykow
Image is not available
Artykuł jest fragmentem rozdziału książki, zbierającej wszystkie niezbędne informacje niezbędne dla bezpiecznego latania i uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora drona.

Znajdujące się często na łopatach śmigła odpowiadają jego średnicy i skokowi, oddzielonych znakie x. Na przykład 13×4.7 oznacza śmigło o średnicy 13 cali i skoku 4.7 cala.

Kierunek obrotu śmigła

Wiele lat temu – gdy lotnictwo silnikowe ograniczało się do samolotów – ustalono, że normalne śmigło kręci się w prawo z perspektywy pilota siedzącego w kabinie. Takie śmigło nazywane jest śmigłem ciągnącym, regular i oznaczane literą R.

Wraz z rozwojem lotnictwa pojawiły się jednak samoloty wielosilnikowe, których śmigła obracają się w przeciwnych kierunkach, aby skompensować pewne negatywne efekty odśmigłowe. Pojawiły się wówczas śmigła lewe, nazywane śmigłami pchającymi, pusher i oznaczane literą P.


Dalszy rozwój lotnictwa i pojawienie się dronów zaowocował pewnym bałaganem w nazewnictwie, gdy ich operatorzy zaczęli określać kierunek obrotów śmigieł względem osoby znajdującej się przed śmigłem, np. spoglądającej z góry na wielowirnikowiec. Z tej perspektywy śmigło dotychczas oznaczano jako prawe obraca się w lewo. Aby uporządkować nazewnictwo wprowadzono inny sposób oznaczanie kierunków obrotu śmigieł. I tak klasyczne śmigło lewe (dla operatorów wielowirnikowców prawe) obracające się z punku widzenia operatora w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara oznaczane jest jako CW (ang. clockwise). Śmigło klasycznie prawe (dla operatorów wielowirnikowców lewe) obracając się z punktu widzenia operatora w kierunku przeciwnych do ruchu wskazówek zegara oznaczane jest jako CCW (ang. CounterClockwise).

Eksploatacja śmigła

W dronach fabrycznych śmigła najczęściej wykonane są z plastiku, ale w bardziej zaawansowanych konstrukcjach można spotkać śmigła wykonane z włókna węglowego. Montuje się je bezpośrednio na wale silnika lub poprzez różnego rodzaju piasty, zabezpieczane śrubami lub systemami szybkiego montażu.

Aby zapewnić należytą pracę i uniknąć ewentualnych wibracji, śmigło musi być doskonale wyważone. Z tego także względu należy usuwać ze śmigieł wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Ze względów bezpieczeństwa i brak możliwości weryfikacji ewentualnego naruszenia wewnętrznej struktury materiału, z którego są wykonane, śmigieł nie należy naprawiać. W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek uszkodzenia śmigła,, np. wyszczerbienie jednej z łopat, należy je wymienić i więcej nie eksploatować.

Poprzedni rozdział: Napęd drona.
Spis treści książki o dronach.

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz