Nazwa Twierdzy Wisłoujście pochodzi z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od niej. Z tego miejsca kontrolować było można ruch statków skierowanych do portu w Gdańsku.
Historia umocnień Twierdzy Wisłoujście sięga najprawdopodobniej książąt pomorskich, którzy wznieśli tutaj strażnicę. W 1482 roku wzniesiono murowaną cylindryczną wieżę, która oprócz celów obronnych służyła jako latarnia. Przez szereg następnych lata wokół wieży budowano różnego rodzaju obiekty, wchodzące w skład fortyfikacji Wisłoujście.
W końcówce XVI wieku w miejscu drewnianych umocnień zbudowano czterobastionowy fort carre, skonstruowany zgodnie z zasadami nowowłoskimi. Bastiony posiadały kazamaty i działobitnie, a ich ściany wykonano z cegły wzmacnianej ciosami kamiennymi. Fort otaczała fosa, a wjazd chroniony był mostem zwodzonym.
W dalszych latach twierdzę wielokrotnie rozbudowywano. Po I wojnie światowej Twierdza Wisłoujście utraciła znacznie militarne. Po II wojnie światowej twierdza była zniszczona.
Zobacz też obecne ujście Wisły do morza po wykonaniu przekopu rzeki w XIX wieku.
1 comment
Wisłoujście to jedno z tych miejsc, o których mało osób wie, że w ogóle istnieją. Poza imprezami jest tam zazwyczaj spokój i pięknie. W nocy pełno nietoperzy. Dobrze że takie miejsca oddawane są ludziom jako muzeum. Potrzebujemy tego więcej.