Zapisz się na newsletter z powiadomieniami o nowych artykułach!
W nagrodę otrzymasz dostęp do zestawu tapet na pulpit.

Akwarium o pojemności 315 litrów z pyszczakami w skalistym biotopie jeziora Malawi.
Akwarium Malawi
Akwarium z pyszczakami

Pierwotnie akwarium zostało założone jako zbiornik w stylu holenderkim. Następnie jako zbiornik z dyskowcami i służbą sprzątającą w postaci kosiarek, otosków i zbrojników.

Akwarium

Miejsce pod akwarium projektowane było na etapie budowy. Żelbetowe żebra stanowią oparcie dla gładkiego blatu wypoziomowanego warstwą tworzywa sztucznego. Między nimi oraz po lewej stronie (w zabudowanej szafce) przygotowano przestrzeń na wszelkie urządzenia i akcesoria. W tak przygotowanym miejscu osadzono zbiornik o wymiarach 145 cm x 63 cm x 40 cm i pojemności 315 litrów brutto (280 litrów netto). Akwarium wykonano z szyby o grubości 12 mm (dla tych wymiarów wystarczająca byłaby szyba 10 mm)

miejsce pod akwarium 315 litrów

Sterowanie

Jako podstawowy w akwarium wykorzystywany jest komputery akwariowe mikroprocesorowy sterownik akwarystyczny Skalar z podtrzymywanym bateryjnie zegarem, odpowiedzialny za kontrolę i utrzymanie temperatury (z dokładnością do 0.1 st.C), zarządzanie oświetleniem dziennym i nocnym (z funkcją świtu i zmierzchu), kontrolę obrotów wentylatora chłodzącego świetlówki z dwoma wyjściami dowolnie programowalnymi (wykorzystywanymi do napowietrzania i lampy UV).

Dla kontroli pH i zarządzania elektrozaworem butli wysokociśnieniowej CO2 wykorzystywany jest komputer Lajon 115.

Instalacje

Także na etapie budowy przygotowane zostały kanały pod okablowanie, węże z wodą filtrowaną i zwrotną, CO2.

Pod zbiornikiem znajduje się czujnik wody – uruchamiający alarm w razie zalania.

Filtracja wody

Dla filtracji biologicznej filtracja wykorzystano dwa filtry kubełkowe Aquael Unimax 250. Na ich wlotach – dla filtracji mechanicznej zamonotwano prefiltry, na wylotach zamontowane są deszczownice. Jeden z filtrów wyposażony jest w lampę UV –   Aquael UV Sterylizer.

Ewentualne podmiany wody przeprowadzane są z wykorzystaniem wody pochodzącej z filtra odwróconej osmozy, zamontowanego w zmodyfikowanej baterii kranowej.

Ogrzewanie

Do ogrzewania zbiornika korzystam z dwóch niezależnych grzałek: Tetra HT 150 o mocy 150 W sterowanej komputerem Skalar oraz AquaEl Comfort ZOne AQn 300 o mocy 300W sterowanej własnym termoregulatorem.  Oddzielne sterowanie każdej z grzałek zapewnia dość wysoki poziom bezpieczeństwa i wyklucza problemy spowodowane np. awarią jednego z czujników temperatury lub komputera.

Oświetlenie

Oświetlenie zbiornika stanową 4 świetlówki T5 o mocy 54 W każda i różnych temperaturach barwowych (kolejno od frontu zbiornika):  Philips 965, Philips 950, Sylvania  Gro-Lux i Philips 965.

Świetlówki zamontowane sa w oprawkach po 2 i włączane są w kolejności:  Philips 965 i Philips 950 w godzinach 14.oo-22.oo, Sylvania  Gro-Lux i Philips 965 w godzinach 15.oo-21.3o. Oświetleniem steruje komputer Skalar. W okresie letnim, oprawki są chłodzone poprzez wentylator o regulowanych obrotach (sterowany przez komputer).

Elektroniczne stateczniki świetlówek umieszczone są pod akwarium, gdzie oddawane przez nie ciepło jest całkowicie neutralne dla zbiornika.

Oświetlenie nocne

Oświetlenie nocne stanowi 16 diod umieszczonych w dwóch listwach i świecących w kolorze niebieskim i zasilanych napięciem 12V. Listwy uruchamiane są o godzinie 13.oo napięciem rosnącym do godziny 13.3o (świt), następnie wyłączne podczas pracy oświetlenia dziennego i włączane o godzinie 22.oo. Między godziną 22.3o a 23.oo zasilane sa malejącym napięciem (zmierzch).

oświetlenie nocne

Oświetleniem nocnym i podawanym napięciem steruje komputer skalar.

Napowietrzanie

Dla napowietrzania zamontowano pompę jednowylotową AquaEl APR-200 o wydajności 50-200l/h i kamień o długości 30 cm chroniony zaworem przeciwzwrotnym Tetra CV4. Pompa napowietrzająca (wyłącznie w razie potrzeby)  sterowana jest poprzez jedno z programowalnych wyjść komputera Skalar.

Podawanie CO2

Jako źródło CO2 zastosowano butlę wysokociśnieniową umieszczoną pod zbiornikiem. Gaz podawany jest przez reduktor Aqua Medic,  zawór precyzyjny, elektrozawór sterowany komputerem Lajon 115dyfuzor Aqua-Art zabezpieczony zaworem przeciwzwrotnym. Sonda ph firmy Hydromet model ERH-AQ1 umieszczona jest w zbiorniku w oddaleniu od dyfuzora.

Podłoże

Pierwszą warstwę podłoża stanowi 40 litrów Biogruntu – mineralno-organicznego substratu podżwirowego.

Przykryty gęstą siatką ogrodniczą Biogrunt przysypany jest grubą warstwą żwiru, w którym osadzono dpowiednio spreparowane  korzenie.

Uruchomienie zbiornika

Zalane akwarium, po uruchomieniu wszystkich instalacji, funkcjonowało przez około 4 tygodnie aż do ustabilizowania cyklu azotowego.

Dojrzewanie zbiornika wspomagano preparatami wspierającymi bakterie nitryfikacyjne.

Dopiero ustabilizowanie podstawowych parametrów wody (pH, Gh, kH, KNO3, PO4, Fe) umożliwiło wprowadzenie do zbiornika ryb.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 9:46 pm 25 kwietnia 2010
  Marcoo
  Author

  Niczego sobie zbiorniczek! Podoba mi się kompleksowe podejście dotechnologii. Widać, że instalacja jest przemyślana i nie ma w tym większego bałaganu. Zazwyczaj szafki pod akwariami to sodoma i gomora.. Tutaj najpierw ktoś pomyślał – potem zrobił.

 • Harvey Specter
  Posted at 2:36 pm 23 listopada 2010
  Marek O.
  Author

  Zbiorniczek, niczego sobie. Urządzenia widać, że dobrane z rozmysłem.
  Taki kawałek akwenu w mieszkaniu, to prawdziwy rarytasik.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:48 pm 24 listopada 2010
  Piotr
  Author

  No niestety. Bardzo profesjonalne podejście, super technologia, ale zbiornik jeśli chodzi o aranżacje jest kiepski. Za bardzo chaotyczny, brakuje motywu przewodniego i przede wszystkim głębi. Przerost formy nad treścią. Popracuj nad aranżacją – jeśli to Twój pierwszy baniak to nie ma się czym przejmować – pierwsze koty za płoty. Pozdrawiam.

 • Harvey Specter
  Posted at 10:55 pm 24 listopada 2010
  szewo
  Author

  Pierwsze zdjęcie pokazuje zbiornik, ok. 2 mies. po zalaniu. Teraz to już inny – bardziej zielony – świat. Niebawem uaktualnię fotę.

 • Dodaj komentarz