Jedno z największych torfowisk na Mazowszu swoją nazwę zawdzięcza wsi, w pobliżu której się znajduje. Z miejscowością nie wiąże się żadna romantyczna historia, ale Bagno Całowanie nazywane jest także Bagnem Zakochanych. Teren torfowisk na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego ma 15 kilometrów długości i około 3 kilometry szerokości. Pas o powierzchni 1200 hektarów ciągnie się od miejscowości Osieck na północ w kierunku Karczewa.
Przez Bagno Całowanie ciągnie się ścieżka przyrodnicza 13 Błota stóp, której długość wynosi 4,6 km. Z wieży widokowej można rozejrzeć się po obszarze torfowisk, a wzdłuż drewnianych kładek ustawiono tablice informujące o lokalnej faunie i florze.
Do głównych zagrożeń torfowisk należą zarastanie, odwodnienie i osuszanie oraz wydobycie torfu. Obszar bagna objęty jest szczególną ochroną, także w ramach projektu Natura 2000, w ramach której wykonuje się odkrzaczania, prace hamujące odpływ wody, selektywne koszenie z poszanowaniem ostoi motyli, w tym takich gatunków jak modraszek telejus i czerwończyk fioletek.
Z lotu ptaka tereny bogata roślinność terenu prezentuje się świetnie. Podobnie jak meandry rzeki Utraty i dolina Rawki to miejsce szczególnie warto odwiedzić jesienią, gdy robi się kolorowo.
Wydma Pękatka – stanowisko archeologiczne
Na jednej ze znajdujących się terenach bagien wydmie – Pękatce – znaleziono ślady polowań na renifery w czasach epoki lodowcowej. Są to najstarsze ślady osadnictwa na Mazowszu, liczące 13 tysięcy lat.
Bagno Całowanie – jak dojechać
Torfowiska znajdują się na południe od Warszawy – siedemnaście kilometrów od Góry Kalwarii i 20 kilometrów za Otwockiem.
Od strony wsi Całowanie do wieży widokowej prowadzi utwardzona droga, wzdłuż której wielu spacerowiczów zostawia swoje samochody.