Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi (ang. Sheikh Zayed Grand Mosque) budowano od 1996 do 2007 roku jako jednoczący kulturalną różnorodność i dziedzictwo Islamu z nowoczesną architekturą i sztuką. Fundator budowy – współzałożyciel i pierwszy prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich – szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan zmarł trzy lata przed jej zakończeniem.
Budowla jest największym meczetem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – kompleks ma 290 metrów szerokości i 420 metrów długości. Główna sala może pomieścić 7 tysięcy osób, a dwie mniejsze, z których jedna przeznaczona jest dla kobiet, dodatkowo po półtora tysiąca. Cały kompleks przeznaczony jest dla 40 tysięcy wiernych. Cztery minarety mają po 107 metrów wysokości.
Dziedziniec meczetu o powierzchni 17 tysięcy metrów kwadratowych jest największą mozaiką wykonaną z marmuru na świecie.
Elewacje meczetu i minaretów wykonano z macedońskiego marmuru (Sivec). We wnętrzach wykorzystano marmur tyrolski (Lasa), a także marmury z innych regionów Włoch, Indii i Chin.
Dywan głównej sali modlitw, zaprojektowany prze irańskiego artystę ma powierzchnię 5627 metrów kwadratowych, waży 35 ton i ma 2 miliardy 268 milionów węzłów wykonanych przez około 1200 specjalistów w ciągu dwóch lat.
Siedem żyrandoli sprowadzono z niemieckiej firmy Faustig. Do ich wykonania zużyto miliony kryształów Swarovskiego. Największy z nich jest trzecim pod względem wielkości żyrandolem na świecie i ma średnicę 15 metrów przy 10 metrach wysokości.
System oświetlenia został zaprojektowany przez architektów Speirs + Major. Chmury rzucane przez projektory na elewacje meczetu mają jasność dopasowaną do aktualnej fazy księżyca.
Meczet jest otwarty dla zwiedzających od rana do wieczora, za wyjątkiem piątków. W te dni meczet można zwiedzać po południu, po zakończeniu modlitw, a w okresie ramadanu jest to niemożliwe.
Przed wejściem należy zdjąć buty. Kobiety obowiązkowo muszą mieć na sobie właściwe ubranie – na miejscu można bezpłatnie wypożyczyć abaję.
[aktualizacja z lutego 2023}: nie ma możliwości wypożyczenia abaji, ale nie jest obowiązkowa. Wystarczy strój zasłaniający nogi, ramiona oraz chusta na włosy.
Jak wiele miejsc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi warto odwiedzić zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. O każdej porze prezentuje się okazale.
Wiele osób zwiedzających Dubaj wybiera się na jednodniową wycieczkę do Abu Zabi, aby zobaczyć meczet lub muzeum Luwr w Abu Zabi.