W styczniu nie marzyłem o tym nie ważyłem tyle, by pobiec w upale 42 kilometry 195 metrów. Ale 10 kilometrów już można.
Maraton w Dubaju to najlepiej opłacany biegu na świecie. Solidne honoraria i nagrody (200k $ dla zwycięzców) kuszą największe gwiazdy. Kenijczyk Kenisa Bekele – trzykrotny mistrz olimpijski i – 15-krotny mistrz świata – zapowiedział pobicie rekordu świata, być może bariery 2 godzin. No to lecimy.

Pakiety startowe odbieramy w ekskluzywnym hotelu Meydan przy torze wyścigów konnych. Część kobiet w abajach, spod których połyskują kolorowe buty Nike’a czy Asics’a.

Maraton w Dubaju - odbiór pakietów startowych

Meydan

Dzień zawodów. Maratończycy pobiegli wcześnie. Start po ciemku o 6.30. Potem wzdłuż wybrzeża w kierunku Palm Island, zawrócili przy Dubai Media City i dalej prosto Jumeirah Beach Road aż do Union Flag, gdzie ponownie zwrócili w kierunku mety przy hotelu Burj Al Arab i budynkach Akademii Policyjnej.
Dubai Marathon

Ostatecznie Bekele biegu nie ukończył. Rekord trasy pobił Tamirat Tola z Etiopii z zajefajnym czasem 2:04:11. Rekord świata nie padł, ale czas imponujący. Finisz Toli odbył się przed startem biegu na 10 km. Swoją drogą Etopiczycy to najlepsi kibice na trasie i całkowicie zdominowali strefę mety swoimi śpiewami.

Dubai Marathon - Tola

Maratończyk Tola

Na 10km pobiegliśmy o 9.00. Nie jest to wymarzona godzina na bieganie, gdy lądowanie w Dubaju było raptem półtora dnia wcześniej i organizm jeszcze nie przebolał 3 godzin różnicy czasu. Trasa wzdłuż plaży ulicą Al Sufouh, obok Dubai College i wejścia do Palm Island. Następnie zawrotka przy The One & Only Mirage Hotel. Dzielnice willowe, w jedną stronę przed tobą Dubai Marina, w drugą słynny Burj Al Arab. Upał na czarnym asfalcie, choć to najzimniejsze dni w Dubaju.
Dubai 10k

W biegu na 10 km pobiegło ponad 15 tysięcy osób ze 149 (jeśli dobrze policzyłem, bo lista zajmuje mi 3 ekrany) państw, w tym 27 Polaków. Tłumy, ale na dwujezdniowej trasie po 4-6 pasów w każdą stronę jest szeroko, nie ma bitwy na łokcie.

Maraton w Dubaju

Maraton w Dubaju

Maraton w Dubaju

Maraton w Dubaju

Organizacja świetna. Wodopoje co 3 km, izotonik, banany.
Dubai Marathon

Banana station

Koniec. Po imprezie. Dochodzi 7.00 polskiego czasu.

Dubaj Maraton

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 11:09 am 20 stycznia 2017
  Wojtek
  Author

  To może za rok maraton :)?

 • Harvey Specter
  Posted at 8:12 pm 20 stycznia 2017
  szewo
  Author

  Inszallah 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 5:09 pm 7 lutego 2018
  Marek
  Author

  Witam moje marzenie jest wziąć udział w takim biegu prosze o kontakt bardzo mnie interesuj jak tam jest 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 2:03 pm 11 lutego 2018
  szewo
  Author

  Marek: polecam. Fajne miejsce do biegania, gdy w kraju szaleje zima. Bieg na krótszym dystansie jest naprawdę masowy, a trasa maratonu w Dubaju niezwykle malownicza.

 • Harvey Specter
  Posted at 2:11 pm 14 września 2018
  Bart
  Author

  Może tej zimy mi się uda pobiec w Dubaju. Będę tam na pewno, ale zobaczymy czy forma na maraton będzie 🙂

 • Dodaj komentarz