Na północ od Miami aż do Przylądka Canaveral ciągną się dziesiątki kilometrów plaż, pięknych miast i miasteczek, jak Fort Lauderdale, Palm Beach, Melbourne Hollywood, Cocoa Beach i wiele innych. Zmierzają do nich Amerykanie z różnych zakątków kraju. I mają czym. Na Florydzie jest 66 lotnisk, z których siedem należy do największych w USA. Miami International to kiedyś były dwa porty lotnicze, a między nimi przechodziła linia kolejowa. Tory zlikwidowano i powstało jedno, choć w samym Miami są jeszcze trzy inne.
Odległość między International i Miami-Opa Locka Executive jest tak niewielka, że piąte lotnisko się między nimi zwyczajnie nie zmieści. To ostatnie jest miejscem historycznie ciekawym – przez ponad rok Escobar tędy wwoził swój towar do Stanów, a porywacze z 11 września tutaj uczyli się latać.
Lotniska Miami

Kawałek od Miami miejsc do startów i lądowań też nie brakuje. Do Fort Lauderdale-Hollywod (ponad 16 mln paxów) jest o połowę bliżej niż z centrum Warszawy do Portu Baranów w Polsce przyszłości.

Największym lotniskiem Florydy jest Orlando International. Najciekawszym Przylądek Canaveral, choć do niedawna służyło tylko do startów, dopiero w kontekście SpaceX Elona Muska można tam mówić o lądowaniach. Portem lotniczym, o którym mało kto wie, że istnieje jest lotnisko w stolicy Florydy. Mało kto w ogóle wie, jak się stolica Florydy nazywa. Tallahassee. Też nie wiedziałem.

U nas kosmici zostawiają znaki w zbożu. Jednoznaczne, czytelne, ekologiczne. Amerykańscy kosmici wykorzystują inne techniki. Kształt jezior Hollywood jest nieco falliczny. Idziesz pobiegać wzdłuż brzegu, a w aplikacji biegowej rysują się świństwa.
Hollywood, Florida

Kalifornijskie Hollywood jest brzydkie, brudne i śmierdzi. Sex shopy, kebaby, Raszyn lub Marki lat dwadzieścia lat temu. Hollywood tuż obok Miami jest cudne. Szerokie plaże, biały piasek, wysokie condos i apartamentowce , z których co trzeci nazywa się Trump. Bywają też bardziej amerykańskie obiekty, jak niezwykłej urody Pegaz zwyciężający smoka, drugi po Statui Wolności pod względem wielkości posąg w Stanach Zjednoczonych.
Hollywood, Floryda

Casino Hollywood

Od marca do października na plażach wybrzeża Florydy żółwie składają jaja, zakopując je w piasku. W tym czasie trzeba ostrożnie ze światłem. Ulice wzdłuż plaż bywają niedoświetlone, a za brak zasuniętych zasłon od strony oceanu grozi wysoki mandat.
Gniazda żółwi
Żółwie, Floryda

Plaże położone bliżej Przylądka Canaveral, w okolicach Melbourne i Cocoa Beach, oceniane są jako jedne z najładniejszych na wschodnim wybrzeżu. Bywa, że ktoś w wodzie zobaczy rekina. Mniejsze ryby wyjmują swymi dziobami pelikany.
Floryda, wschód słońca
Pelikan
Pelikany na Florydzie
Pelikany na Florydzie
Pelikan
Pelikan
Pelikan
Pelikan
Kajak

Na Florydzie zobacz także: Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego, Miami i Miami Beach, Między Miami a Cape Canaveral, Park Narodowy Everglades, Kubańska dzielnica w Miami.
Polecamy: relacja z wyprawy USA z dziećmi i więcej materiałów ze Stanów Zjednoczonych.

Podziel się ze znajomymi:
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz