Samolot Airbus Beluga z całą pewnością należy do najbrzydszych. Nie jest to model najbrzydszy, bo ten tytuł należy do produkowanej kiedyś w Polsce odrzutowej maszyny rolniczej, dwupłtowca PZL M-15 (Belphegor). Wyjątkowy kształt sprawia, że Beluga to samolot, który bardzo łatwo rozpoznać.
Europejskie konsorcjum Airbus ma swoje zakłady w wielu lokalizacjach. Produkcja różnych komponentów w różnych zakładach wymusiła konieczność transportu gotowych części w celu finalnego montażu. Transport drogowy okazał się być mało efektywny dla rosnącej produkcji. Postawiono zatem na tranport lotniczy, bazując początkowo na maszynach Super Guppy produkowanych jako modyfikacja modelu Boeing C-97 Stratofreighter. Na początku lat dziewięćdziesiątych uruchomiono program opracowania następcy wyeksploatowanych maszyn Super Guppy. Jednym z podstawowych wymagań była możliwość transportu segmentów kadłuboów modeli Airbus A330 i Airbus A340 – wówczas największych maszyn produkowanych przez koncern. Co ciekawe skrzydła największego Airbusa A380 transportowane musiały być drogą wodno-lądową. Dotąd wyprodukowano pięć samolotów Airbus A300-600ST Beluga. Dwie pierwsze są wycofano z operacji komercyjnych i zostały zmagazynowane w Bordeaux.
Beluga, oficjalna nazwa modelu to Super Transporter, jest zmodyfikowaną wersją modelu Airbus A300, do którego dolnej części kadłuba dobudowano komorę o przekroju podkowy i średnicy 7.7 metra. Dla zwiększenia efektywności usterzenia pionowego podwyższono jee o 1.2 metra. Na statecznikach poziomych dodano dodatkowe stery kierunku.
Załadunek Belugi odbywa się przez przednie drzwi o masie około dwóch ton, które otwierane są do góry. Na lotniskach, gdzie Airbus A300-600ST Beluga ląduje regularnie samolot obsługiwany jest za pomocą specjalonych ramp skracających czas ładunku do 45 minut. Ładownia ma długość 37.7 metra, a maksymalna masa ładunku wynosi 47 ton.
Airbus Beluga w Polsce
Regularne operacje samolotów Beluga odbywają się pomiędzy zakładami Airbusa w Tuluzie, Bremie, Hamburgu, Getafe, Sewilli, Saint-Nazaire, Filton i Broughton. Maszyny realizują także inne transporty, jak na przykład przewóz śmigłowców do Japonii – na takiej trasie Beluga miała międzylądowanie w Polsce i po raz pierwszy lądowała na Lotnisku Chopina w Warszawie 21 grudnia 2021 roku.
Boeing Dreamlifter
przewozić podzespoły z Japonii i Włoch do North Charleston (Karolina Południowa), a potem do stanu Waszyngton na końcowy montaż, jednak do progra
Amerykański konkurent ma swój brzydki odpowiednik Boeing 747 Dreamlifter. Maszyny tego typu służą do transportu komponentów samolotu Boeing 787 Dreamliner pomiędzy zakładami w Japonii, Włoszech oraz w amerykańskich stanach Karolina Południowa i Waszyngton.