Zestawianie zdjęć prezentujących Dubaj w latach sześćdziesiątych XX wieku i dziś świetnie uzmysławia, jak szybko rozwija się to miasto. Słynne zdjęcie Sheik Zayed Road z samotnym budynkiem Toyoty porównałem poniżej z obrazem w miarę współczesnym. Co ciekawe, budynki sprzed pół wieku można rozpoznać i dziś. Obraz jest w miarę współczesny – tę większą fotkę zrobiłem w 2014 roku. Dzisiaj to miejsce wygląda jeszcze inaczej, bo rewolucje w panoramie Dubaju zachodzą każdego roku (o czym można przeczytać tutaj).
Historia Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest jednak dość krótka, więc artefakty mające więcej niż 50 lat uchodzą w Dubaju za prehistoryczne. Poniżej widzimy wieżę zegarową w dzielnicy Deira z 1964 roku.
Jest piękna i stoi do dziś, choć wokół zmieniło się niemal wszystko. Poniższe zdjęcie zrobiłem w kilka tygodni temu (maj 2018).
Stara dzielnica dubaju
Stara dzielnica Dubaju, nazywana Al Fahidi lub Bastaiya, mieści się nad kanałem Dubai Creek. Zlokalizowano tutaj wiele muzeów i instytucji odpowiedzialnych za opiekę nad kulturowym dziedzictwem Dubaju. Aby ochronić ten teren przed działalnością deweloperów i powstaniem kolejnej dzielnicy wieżowców ze stali i szkła, rząd wykupił okoliczne działki i – jak głoszą oficjalne informacje – „z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów, przywrócono budynkom dawną świetność”. Co do przywracania świetności mam pewne wątpliwości, bo budowa starego miasta nadal trwa. Z wykorzystaniem jak najbardziej współczesnych technik i materiałów, powstają budynki, które wyglądają jak zabytkowe.
Wśród wąskich uliczek znajduje się tutaj wiele tradycyjnych kawiarni i restauracji oraz galeria i muzea: Muzeum Cywilizacji na Rozdrożu, Muzeum Kobiet, Muzeum Kawy, Muzeum Miejskie w Dubaju, Muzeum Policji w Dubaju, Muzeum Naif.
Najstarszym budynkiem w Dubaju jest wzniesiony w 1789 roku fort Al Fahdi, w którym mieści się Muzeum Dubajskie.
W sąsiedztwie muzeum znajduje się Wielki Meczet, mieszczący 1200 osób. Świątynie nie jest dostępna dla nie-muzułmanów, a ewentualne wejście na specjalne zaproszenie zobowiązuje do należytego zachowania i szacunku, które nie obejmują robienia zdjęć osobom modlącym się w środku. Także zdjęć z pięknego wnętrza nie będzie. Osobom chcącym odwiedzić meczet w Dubaju polecam meczet Jumeirah, przez sześć dni w tygodniu dostępny dla wszystkich, gdzie także organizowane są wycieczki i wykłady dotyczące kultury i religii.
Targ Złota (Gold Souk) i Targ Przypraw (Spice Souk)
Przez Dubai Creek możemy się przeprawić wodną taksówką, co kosztuje jednego dirhama.
Po drugiej stronie znajdują się słynne targowiska złota i przypraw: Gold Souk i Spice Souk. Na tym pierwszym najbardziej dziwi cienizna szyb, za którymi wystawiane są tony najdroższych kamieni i metali oraz praktyczny brak jakiejś ochrony.
Drogę od wioski poławiaczy pereł do światowej metropolii Dubaj pokonał w ogromnym tempie. Żyją tu ludzie, którzy nie znają daty swojego urodzenia, bo kiedyś na pustyni takimi kwestiami nie specjalnie się przejmowano. Dzisiaj widać dbałość o zabezpieczenie historii, która nie jest jakoś szczególnie bogata. Wiele nowoczesnych inwestycji powstaje z ogromnym szacunkiem dla kultury i historii, jak Dubai Frame – rama oddzielająca nowy i stary Dubaj.