Drony najnowszej – trzeciej – odsłony rodziny DJI Phantom występują w trzech wersja: Standard, 4K, Advanced i Professional. Z początkiem nowego sezonu bierzemy się za latanie wersją najlepiej wyposażoną Advanced, która ustępuje wariantowi Professional wyłącznie rozdzielczością kamery – 2.7K zamiast pełnego 4K (gdzie te czasy, gdy rodzielczość Full HD oznaczała full wypas).
Na chwilę zapominamy o tym, że jak samemu zbudować drona i odpakowujemy nowiutkiego Phantoma.
Kontroler Phantoma 3 Advanced zapewnia możliwość sterowania dronem z zasięgiem do 5km, a także możliwość sterowania kamerą, rejestracją wideo i wykonywaniem zdjęć. Z tyłu obudowy umieszczono dwa dodatkowe przyciski o programowalnych funkcjach (np. szybka zmiana kąta obiektywu i weryfikacja stanu baterii). Specjalny uchwyt umożliwia zamontowanie przy aparaturze telefonu lub tabletu, dającego dostęp do opcji konfiguracyjnych i prezentującego podgląd z kamery.
Phantoma 3 Advanced wyposażono w bardzo czułe sześcioosiowe żyroskop i akcelerometr zapewniające stabilność lotu. Do pozycjonowania wykorzystuje sygnał GPS, a także jego rosyjski odpowiednik GLONASS. Ponadto – co szczególnie istotne we wnętrzach – do stabilizacji loty może być wykorzystywany vision positioning system wykorzystujący analizę obrazu i ultradźwięki.
Czasy, w których budowa i latanie wielowirnikowcami były domeną wyłącznie zapalonych modelarzy minęły. Produkty takich firm, jak DJI właśnie i seria dronów Phantom sprawiły, że bardzo porządne urządzenie z dobrą kamerą można kupić w MediaMarkcie. Dlatego też drony Phantom 3 wyposażono w wiele funkcji ułatwiających latanie i zwiększających bezpieczeństwo, jak na przykład:
- auto take off – automatyczny start i zawis drona na wysokości 1.5m,
- fail safe – automatyczny powrót drona do miejsca startu w przypadku utraty sygnału sterującego lub niskiego poziomu naładowania baterii,
- flight limits – możliwość zdefiniowania w aplikacji maksymalnego zasięgu lotu i maksymalnej wysokości (maksymalny pułap loty wynosi 6km nad poziom morza, ale producent ograniczył wysokość lotu do 500m nad poziom miejsca startu),
- no fly zone – uniemożliwienie lotu drona w strefach zakazanych i w okolicach lotnisk
- return-to-home – powrót drona do miejsca startu poprzez wyzwalany dedykowanym przyciskiem sterownika.
Mapa stref zastrzeżonych oraz wymagających autoryzacji przed lotem według DJI dla centralnej Polski wygląda jak poniżej. Warto jednak wspomnieć, że restrykcje w oprogramowaniu DJI nie uwzględniają faktycznej mapy stref, którymi dla Polski zarządza Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, i których poglądową mapę można przeglądać specjalnym serwisie PAŻP.
.
Bardzo silnym punktem Phantoma 3 jest kamera nagrywająca filmy w standardzie 2.7K (matryca 12.4M) z obiektywem pozbawionym efektu rybiego oka, charakterystycznego na przykład dla kamer GoPro. Co prawda w wersji Professinal kamera nagrywa obraz w jakości 4K, ale 2.7K, a nawet Full HD 1080p i 60 klatek na sekundę to naprawdę przyzwoita jakość.
Kamerę nosi trzyosiowy gimbal na silnikach bezszczotkowych sterowany w osi pochylenia (pitch) w zakresie od -30° do 90°.
Obraz rejestrowany jest na karcie micro SD w urządzeniu, a na ziemię transmitowany jest dzięki technologii Lightbridge, która zapewnia według instrukcji zasięg wizji do 1.6km od latającego drona. W sieci można znaleźć przykładu wielu ryzykantów zwielokratniających ten wynik.
4 komentarze
DJI robi z pewnością najbardziej popularne ale też najlepiej wykonane drony. Seria Phantom jest bardzo udana, a wersja trzecia jest już bardzo blisko profesjonalnych dronów.
Myślałem nad zakupem wersji Professional, ale tez sie zdecyduje na Phantoma 3 Advanced.
Moim zdaniem drony DJI to najlepszy teraz wybór. Phantom jest bardzo dopracowany i w sumie dobra relacja jakość / cena.
Też mam Phantoma – bardzo dobry dron. Od razu warto kupić dodatkowe baterie.