Na wyspę Alcatraz Amerkanie mówią The Rock. I taki też tytuł – choć na polskim runku zmieniony na Twierdza – miał film z Seanem Connerym, w którym podczas zwiedzania nieczynnego więzienia, grupa marines pod dowództwem generała Hummela (w tej roli Ed Harris) opanowuję wyspę i bierze turystów za zakładników. Generał żąda pieniędzy i grozi wysłaniem rakiet z gazem VX na San Francisco. Można z nim trochę sympatyzować, bo kasę zamierza przeznaczyć na pomoc rodzinom poległych w tajnych misjach wojskowych, które były tak tajne, że rodziny nie dostały odszkodowań. Do akcji wchodzi jednostka Navy Seals z doproszonymi Johnem Masonem (Sean Connery), który przed laty zbiegł z Alcatraz i zna wszystkie jego sekrety oraz biochemikiem Stanleyem Goodspeedem (Nicolas Cage), który ma unieszkodliwić broń. Ta para musi ocalić miasto, bo komandosi zostają zlikwidowani dość szybko.
Alcatraz

Dziś więzienie na wyspie otwarte jest dla turystów. My jednak się tam nie wybieramy. Tracić pół dnia, żeby oglądać przyciasne cele z niefajnymi kiblami i metalowe talerze, z których więźniowe wcinali fasolkę?

W San Francisco działa ostatni na świecie system tramwajów linowych sterowanych ręcznie. Z 23 linii powstałych w XIX wieku działają trzy, wożąc głownie turystów.
Cable Car

Tramwaj linowy

Tramwaj linowy

San Francisco to mosty. Udaje nam się ustrzelić Golden Gate niemalże w całości, choć o tej porze roku mgły zakrywające most są stale obecne. Starszy i chyba większej urody jest Bay Bridge, łączący San Francisco i Oakland. Aby dopełnić mostowe przygody, warto się także przejechać mostem na międzystanowej szosie 580, łączącym pobliskie San Rafael i Richmond. Tuż obok mamy więzienie San Quentin, z długą listą osadzonych seryjnych morderców i ponad siedmiuset osobami skazanymi na śmierć.
Golden Gate

Golden Gate

Przejazd mostem Golden Gate – film 360°, można przesuwać obraz (zalecany pełny ekran i rozdzielczość 4K)

Jesteśmy daleko o domu.
San Francisco

Trasa USA z dziećmi:
Nowy Jork na początek, Księgarnia Strand, Waszyngton, czyli stolica, ‎Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Cmentarz Arlington, San Francisco, Dolina Krzemowa, Big Sur, Long Beach, Hollywood, Beverly Hills, Santa Monica, Pierwsza restauracja McDonald’s, Route 66, Las Vegas, Zapora Hoovera, Wielki Kanion, Kanion Antylopy, Page, Horseshoe Band, Zapora i Kanion Glenn, Park Narodowy Zion, Dolina Śmierci, Prom Kosmiczny Endeavour, Końcówka w Los Angeles
a także: Co przeczytać i obejrzeć prze wyjazdem do USA, Czym jeździć po USA i jak tam dolecieć, USA dla miłośników lotnictwa.

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz